Dekoracja na ścianę – jak ją wieszać?

Metody wieszania tkaniny.

Dekoracja na ścianę już jest, ale jak ją zawiesić? Tutaj znajdziesz parę znanych i mniej znanych rozwiązań do ekspozycji tkaniny. Nie wszystkie oczywiście wieszamy, chociaż chcąc je dobrze pokazać będziemy używać wieszaków i klamerek. Dywan, serweta czy bieżnik to gotowe tkaniny, które do nich należące. Jednak słodkie kilimki czy gobeliny nie mogą się obyć bez atrakcyjnego zawieszenia, którym są…

Wiązanie

Sklep z ramkami. krosnami i wełną. Kilimy na ścianę i tkanina artystyczna.

Duży kilim przywiązany do kijka (małe kilimy jeszcze na ramkach)

Po pierwsze przedmiot do którego będziemy się dostosowywać. Może to być kijek albo patyk o różnej grubości, prosty lub wykręcony.

patyk | kijek| plastikowa listwa | metalowy drążek |  drewniane narzędzia | strzała | drążek

Najbardziej popularną metodą jest podwiązywanie ściętej osnowy z tyłu kijka czy ładnie wywiniętej gałęzi. Staramy się przy tym o systematyczność wiązań, czyli jedna nić osnowy idzie z przodu kijka, a druga od tyłu. Każde wiązanie jednolicie naciągam, chowając go z tyłu. Więcej na ten temat napiszę później w artykule „Wykończenie tkaniny 2”.

Aby dekoracje na ścianę przywiesić, dodajemy kawałek sznurka lub nici w tym samy kolorze co osnowa (preferowany kolor aczkolwiek niekoniecznie). Podwiązujemy patyk z obydwu stron, tak aby sznurek po powieszeniu tworzył trójką.

„Bez cięcia”

Przędza tkacka z małym kilimem.

Kilimek tkany do góry nogami na mojej ramce tkackiej może być po ścięciu od razu powieszony na drążku.

Następne rozwiązanie, które stosuję chyba najczęściej i uzyskuję go dzięki narzędziom tkackim z mojego sklepu. Po skończeniu pracy po prostu wsuwam prosty patyk w oczka osnowy i voilà, gotowe!

Wygląda to ładnie i schludnie, a ja nie muszę dodatkowo bawić się z następnymi wiązaniami. Trzeba mieć jednak wszystko przemyślane, bo jeśli chcesz powiesić dekorację na ścianę od razu (jak na zdjęciu obok) to jesteś zmuszony tkać od góry do dołu, kończąc na frędzlach (czyli do góry nogami). Dzięki tej temu osnowa z jednej strony tworzy ładne oczka do przeciągnięcia patyka.

Tutaj również zastosujemy sznurek, którym przyczepimy się do haka na ścianie.

Przyszywanie

Gobelin na ścianę w kolorach beży.

Ażurowy gobelin na ścianę, beże i brązy ze splotami wypukłymi. U góry widać delikatnie wystającą deskę, która jest przyszyta pasami do tkaniny.

Kolejna metoda, bardziej tradycyjna dla tkanin typu gobelin lub arras, która jest najstabilniejsza i sprawdza się przy wielkich formatach.

Pomysł na ocieplenie domu - tkanina na ścianę.

Duża tkanina z przyszytymi deskami wzmacniającymi u góry i na dole.

Zrobiłam parę dzieł, które wpisują się w ten bardziej klasyczny kanon ekspozycji. Na przykład duży gobelin POLA powiesiłam na desce, którą przyszyłam od tyłu, tak aby nie była widoczna za pomocą dodatkowych pasów płótna (wizualnie nie pasował mi do niego żaden kijek). Przyszyłam deseczkę u góry i dołu, dzięki temu tkanina nie faluje się pod wpływem wilgoci i trzyma piękny fason.

Przyszywać można przedmioty również w widoczny sposób „na okrętkę” lub za pomocą owinięcia patyka nadwyżką tkaniny. Taka metoda tunelowa jest bardzo użyteczna w przypadku kiedy dużą dekorację przenosimy lub wysyłamy. Wyciągamy drążek ze środka, tkaninę zmniejszamy składając.

Do przyszywania należy uwzględnić sposób wieszania, czyli dwa lub trzy punktu, które połączymy z mocnym hakiem. Dekoracja na ścianę powinna wtedy trzymać się stabilnie.

Klejenie

Sztuka współczesna na tkanym obrazie op-art.

Współczesna tkanina zamknięta w ramach. Kilim artystyczny klejony na desce.

Nowoczesna dekoracja we wnętrzu loftowym na ceglanej ścianie, zielony kilim wśród roślin.

Ten kilim również jest podklejony do deski. Na bokach umieściłam haczyki do powieszenia. Już został sprzedany, więc nie mam jego zdjęć z tyłu. Pokazuję tutaj następną możliwość wieszania poprzez użycie bocznych haczyków.

Następną opcją jest klejenie do przedmiotów. Kilim TIME przykleiłam do podobrazia, a serię HEX (nie ma jej już w sprzedaży) wkomponowałam w drewnianą ramkę (również klejąc od spodu). Użyłam do tego zwykłego kleju Magic, który jest w miarę elastyczny i po wyschnięciu niewidoczny. Z tyłu jest oczywiście mały haczyk, aby prawidłowo przywiesić dekorację na ścianę.

Ten sposób ma jednak jeden minus. Mianowicie pracę taką nie będzie można porządnie wyczyścić, a tym bardziej uprać. Pamiętaj o tym, że zanim weźmiesz klej do łapki musisz przemyśleć czy dekoracja na ścianę nie będzie narażona na nieczystości.

Wieszanie na kółkach

Ostatnią metodą będzie wieszanie na małych kółkach (zazwyczaj metalowych). Przyszywamy je z tyłu tkaniny w dwóch, trzech lub nawet czterech miejscach, w zależności od szerokości. Metoda ta jednak ma swój minus. Musimy wtedy mieć na ścianie więcej niż jeden punkt mocowania (haki gwoździe itp.), a sama tkanina może się rozciągać w miejscach łączenia i nieestetycznie zwisać.

Ja tej metody niestety nie stosuję, co nie oznacza, że nie jest ona stosowana szeroko w świecie. Dlatego też nie mogę tutaj wstawić zdjęcia poglądowego.

Podsumowując – wszystko zależy od Twojej koncepcji.
Możesz przywiązać lub przykleić tkaninę to kwestia estetyki.

A jaka jest Twoja ulubione wieszanie dekoracji na ścianę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *