Dekoracja na ścianę – jak ją wieszać?

Metody wieszania tkaniny.

Dekoracja na ścianę już jest, ale jak ją zawiesić? Tutaj znajdziesz parę znanych i mniej znanych rozwiązań do ekspozycji tkaniny. Nie wszystkie oczywiście wieszamy, chociaż chcąc je dobrze pokazać będziemy używać wieszaków i klamerek. Dywan, serweta czy bieżnik to gotowe tkaniny, które do nich należące. Jednak słodkie kilimki czy gobeliny nie mogą się obyć bez atrakcyjnego zawieszenia, którym są…

Wiązanie
Kolorowa dekoracja na ścianę w wiosennych kolorach.

Makatka podwiązana do listewki.

Po pierwsze przedmiot do którego będziemy się dostosowywać. Może to być kijek albo patyk o różnej grubości, prosty lub wykręcony.

patyk | kijek| plastikowa listwa | metalowy drążek |  drewniane narzędzia | strzała

Najbardziej popularną metodą jest podwiązywanie ściętej osnowy z tyłu kijka czy ładnie wywiniętej gałęzi. Staramy się przy tym o systematyczność wiązań, czyli jedna nić osnowy idzie z przodu kijka, a druga od tyłu. Każde wiązanie jednolicie naciągam, chowając go z tyłu. Więcej na ten temat napiszę później w artykule „Wykończenie tkaniny 2”.

Aby dekoracje na ścianę przywiesić, dodajemy kawałek sznurka lub nici w tym samy kolorze co osnowa (preferowany kolor aczkolwiek niekoniecznie). Podwiązujemy patyk z obydwu stron, tak aby sznurek po powieszeniu tworzył trójką.

„Bez cięcia”


Kilimek na drewnianym patyku.
Dekoracja na ścianę zawieszona na morskim patyku.

Następne rozwiązanie, które stosuję chyba najczęściej i uzyskuję go dzięki narzędziom tkackim z mojego sklepu. Po skończeniu pracy po prostu wsuwam prosty patyk w oczka osnowy i voilà, gotowe!

Wygląda to ładnie i schludnie, a ja nie muszę dodatkowo bawić się z następnymi wiązaniami. Trzeba mieć jednak wszystko przemyślane, bo jeśli chcesz powiesić dekorację na ścianę od razu (jak na zdjęciu obok) to jesteś zmuszony tkać od góry do dołu, kończąc na frędzlach (czyli do góry nogami). Dzięki tej temu osnowa z jednej strony tworzy ładne oczka do przeciągnięcia patyka.

Tutaj również zastosujemy sznurek, którym przyczepimy się do haka na ścianie.

Przyszywanie


Tkanina artystyczna, POLA
Tkanina artystyczna POLA powieszona na dwóch deskach.

Kolejna metoda, bardziej tradycyjna dla tkanin typu gobelin lub arras, która jest najstabilniejsza i sprawdza się przy wielkich formatach. Mam właśnie parę dzieł, które wpisują się w ten bardziej klasyczny kanon ekspozycji. Na przykład duży gobelin POLA powiesiłam na desce, którą przyszyłam od tyłu, tak aby nie była widoczna za pomocą dodatkowych pasów płótna (wizualnie nie pasował mi do niego żaden kijek). Przyszyłam deseczkę u góry i dołu, dzięki temu tkanina nie faluje się pod wpływem wilgoci i trzyma piękny fason.

Przyszywać można przedmioty również w widoczny sposób „na okrętkę” lub za pomocą owinięcia patyka nadwyżką tkaniny. Taka metoda tunelowa jest bardzo użyteczna w przypadku kiedy dużą dekorację przenosimy lub wysyłamy. Wyciągamy drążek ze środka, tkaninę zmniejszamy składając.

Do przyszywania należy uwzględnić sposób wieszania, czyli dwa lub trzy punktu, które połączymy z mocnym hakiem. Dekoracja na ścianę powinna wtedy trzymać się stabilnie,

Klejenie

Trzy makramy zamknięte w sześciokątnych ramkach.

Następną opcją jest klejenie do przedmiotów. Kilim RETRO przykleiłam do patyka, a serię HEX wkomponowałam w drewnianą ramkę (również klejąc od spodu). Użyłam do tego zwykłego kleju Magic, który jest w miarę elastyczny i po wyschnięciu niewidoczny. Z tyłu jest oczywiście mały haczyk, aby prawidłowo przywiesić dekorację na ścianę.

Ten sposób ma jednak jeden minus. Mianowicie pracę taką nie będzie można porządnie wyczyścić, a tym bardziej uprać. Pamiętaj o tym, że zanim weźmiesz klej do łapki musisz przemyśleć czy dekoracja na ścianę nie będzie narażona na nieczystości.

Wieszanie na kółkach

Ostatnią metodą będzie wieszanie na małych kółkach (zazwyczaj metalowych). Przyszywamy je z tyłu tkaniny w dwóch, trzech lub nawet czterech miejscach, w zależności od szerokości. Metoda ta jednak ma swój minus. Musimy wtedy mieć na ścianie więcej niż jeden punkt mocowania (haki gwoździe itp.), a sama tkanina może się rozciągać w miejscach łączenia i nieestetycznie zwisać.

Ja tej metody niestety nie stosuję, co nie oznacza, że nie jest ona stosowana szeroko w świecie.

Podsumowując – wszystko zależy od Twojej koncepcji.
Możesz przywiązać lub przykleić tkaninę to kwestia estetyki.
A jaka jest Twoja ulubione wieszanie dekoracji na ścianę?

Leave a Reply