Tkanie – od czego zacząć?

Pomysł dla młodych rękodzielników i tkaczy, od czego zacząć aby tkać.

To pytanie pojawia się bardzo często, a odpowiedź nie jest bynajmniej taka prosta jakby się wydawało. Tkanie to szlachetna dziedzina rzemiosła, która znana jest na całym świecie. Wiele osób mnie pytało, od czego zacząć. To zależy jakie jest Wasze…

Doświadczenie

Jeśli już miałeś/miałaś do czynienia z jakąkolwiek formą ręcznej pracy – czy to przyszywanie guzików, czy dzierganie to będzie łatwiej ogarnąć mankamenty związane z koordynacją mózg – ręka.

Nie oznacza to jednak, że z powodu braku doświadczenia nie jesteś w stanie tkać. Wystarczą chęci!

Jeśli chcesz uniknąć lub spowolnić takie choroby jak demencja i trenować swoje szare komórki to praca manualna jest idealnym rozwiązaniem. Dorośli uważają, że to dzieci potrzebują najwięcej pracy ćwiczeń psychoaktywnych. Zapominamy, że nasz mózg potrzebuje bez przerwy bodźców do rozwoju. Tkanie jest potrzebne w każdym wieku!

Ale to wszystko takie drogie…

Następną wymówką jaka pojawi się nam na drodze to – nie mam narzędzi/materiałów, są takie drogie. Nic bardziej mylnego. Wystarczy przerobić tekturkę na krosienko. Dla chętnych polecam pociąć ją na dwóch przeciwległych brzegach w równych odstępach. Osnowa dzięki temu nie będzie się Wam przesuwała. Na obrazku obok możecie zobaczyć tekturę introligatorską przekształconą w krosienko dla dzieci. Dzięki takiemu rozwiązaniu poćwiczyć proste sploty i nabierzecie wprawy do tkania na większych powierzchniach. W swoim sklepie mam małą ramkę tkacką do nauki pierwszych splotów.

Innym rozwiązaniem do rozpoczęcia przygody z tkaniem jest przerobienie starego obrazka – kanwy za pomocą gwoździ.

Na jednym z moich pierwszych filmów z cyklu „Tkanie na ekranie i inne rękodzieła” można zobaczyć jak wygląda zakładanie osnowy na zwyczajną ramkę po obrazie. Obok widzicie nałażoną już osnowę na ramkę z gwoździkami.

Materiały również jesteście w stanie pozyskać bardzo tanio, a nawet za darmo. Piszę o tym w artykule „Ekologiczny twórca”.

A więc problem z kosztami rozwiązany.

Nie mam do tego talentu – to dla innych.

Następną wątpliwość jaka się nasuwa to zniechęcenie po pierwszej nieudanej próbie. Często słyszę zdanie

„Próbowałam tkać, ale mi nie wychodziło, to za trudne dla mnie”. NIC BARDZIEJ MYLNEGO!

Kiedy wypytuję się o metodę nauki pierwszych splotów, zazwyczaj słyszę, że były to filmiki na YT. To normalna sprawa, że możemy nie wszystko zrozumieć, ale przede wszystkim nie wyłapiemy wszystkich błędów, które popełniamy. Wtedy kiedy mamy do czynienia z przekazem informacji tylko z jednej strony, nie możemy liczyć na reakcje zwrotne.

Dobra zabawa na wieczorze panienskim z makramą.

Dobra zabawa na warsztatach z makramy.

Na początku przygody z tkaniem potrzeba nam trochę więcej, a mianowicie INTERAKCJI. Polecam, więc uczestnictwo w zajęciach na żywo, gdzie instruktor wytłumacz krok po kroku cały proces, a przede wszystkim wskaże błędy jakie się popełnia. Nawet błaha przyczyna może być powodem waszej niechęci do tkania, którą na warsztatach offline usunę w sekundę i wszystko będzie układało się równo. Polecam również spróbować od makramy, szydełka lub innych form rękodzielniczych, rozwiązań jest bardzo dużo. Wystarczy zacząć, a nigdy Wam nie będzie mało! Aktualne zajęcia, które prowadzę znajdziecie TUTAJ.

Ostatnie słowa – PRÓBUJCIE NOWEGO!
Tkanina to taki szeroki zakres twórczości, że jeden człowiek nie jest w stanie jej ogarnąć przez całe swoje życie. Otacza nas wszędzie i bez niej życie na tym ziemskim padole byłoby bardzo ubogie. Od firan, pościeli, koców czy dywanów, po pasy, paski i opaski – tkanie ma wiele obliczy.

12 thoughts on “Tkanie – od czego zacząć?

  • Pingback:Chciałem zrobić dywan, więc zacząłem od… zrobienia krosna! – Kamil Zawilski – blog osobisty

    • Splotka12 stycznia 2022 at 11:23

      Dzięki za miłe słowa ????

      Reply
  • Wolny Student20 lutego 2022 at 17:03

    Wspaniałe pomysły kosztuja grosze. Bezcenni są ludzie, którzy je urzeczywistniają. Twój blog jest tego wspaniałym przykladem…

    Reply
  • Pianino Mechanizm23 lutego 2022 at 15:11

    Fajnie, że są wyszukiwarki internetowe i takie portale w sieci jak Twój. Jest merytoryczny i lekko zabawny. Widać, że wkładasz wiele serca w każdy post. Dzięki!

    Reply
    • Splotka23 lutego 2022 at 19:42

      Ale mi się zrobiło ciepło na sercu jak przeczytałam Twój komentarza. Dzięki!

      Reply
  • Wędkarz26 lutego 2022 at 19:57

    Wiedza i kompetncja płynie z twoich postów inspirują i zmuszają do refleksji. Dzięki Ci za tak bogaty wkład w społeczność blogową. Trzymaj tak dalej Cześć!

    Reply
  • Wiertarka Opis1 marca 2022 at 23:22

    Wspaniały blog wiele przydatnych informacji zawartych w poszczególnych postach, Dzięki Ci za to serdeczne, zapraszam także do siebie…

    Reply
  • Psychologia.xmc.pl4 marca 2022 at 13:27

    Brawo! tak trzymać. Widać, że dbasz o merytoryczne wpisy na Twoim blogu są ciekawe i b. wartościowe, Dzięki i zapraszam do siebie…

    Reply
  • Znani Gitarzyści14 marca 2022 at 09:02

    Wspaniały blog wiele przydatnych informacji zawartych w poszczególnych postach, Dzieki Ci za to serdeczne, zapraszam także do siebie…

    Reply
  • luksusowy Jasiek17 marca 2022 at 21:39

    Tak ładnie to jest napisane — jestem w totalnym szoku. Sam chcę prowadzić bloga, ale nie mam inspiracji, chyba będę czerpał ją z Twojego bloga — też chcę być znany!

    Reply
  • Kawa Ekspresy25 marca 2022 at 08:48

    Bardzo ciekawy blog, rzeczowy i wyważony. Od dzisiaj zaglądam regularnie i subsbskrybuje kanał RSS. Pozdrowienia 🙂

    Reply
  • Śmieszne Memy17 kwietnia 2022 at 10:12

    I must admit that this is one great insight. It surely gives a company the opportunity to get in on the ground floor and really take part in creating something special and tailored to their needs.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *