Od czego zacząć tkanie.

Tkanie – od czego zacząć?

To pytanie pojawia się bardzo często, a odpowiedź nie jest bynajmniej taka prosta jakby się wydawało. Tkanie to szlachetna dziedzina rzemiosła, która znana jest na całym świecie. Wiele osób mnie pytało, od czego zacząć. To zależy jakie jest Wasze…

Doświadczenie
haft-warsztaty-wroclaw-needlepunch
Na dobry początek NEEDLE PUNCH na Pierzajkach.

Jeśli już miałeś/miałaś do czynienia z jakąkolwiek formą ręcznej pracy – czy to przyszywanie guzików, czy dzierganie to będzie łatwiej ogarnąć mankamenty związane z koordynacją mózg – ręka.

Nie oznacza to jednak, że z powodu braku doświadczenia nie jesteś w stanie tkać.

Wręcz przeciwnie! Jeśli chcesz uniknąć lub spowolnić takie choroby jak demencja i trenować swoje szare komórki to praca manualna jest idealnym rozwiązaniem. Dorośli uważają, że to dzieci potrzebują najwięcej pracy ćwiczeń psychoaktywnych. Zapominamy, że nasz mózg potrzebuje bez przerwy bodźców do rozwoju. Tkanie jest potrzebne w każdym wieku!

Ale to wszystko takie drogie...
PRoste tkanie na tekturowej ramce.
Taką ramkę łatwo wykonać. Na początek polecam grube sznurki - łatwiej jest wtedy nauczyć się splotów.

Następną wymówką jaka pojawi się nam na drodze to – nie mam narzędzi/materiałów, są takie drogie. Nic bardziej mylnego. Wystarczy przerobić tekturkę na krosienko. Dla chętnych polecam pociąć ją na dwóch przeciwległych brzegach w równych odstępach. Osnowa dzięki temu nie będzie się Wam przesuwała. Na obrazku obok możecie zobaczyć tekturę introligatorską przekształconą w krosienko dla dzieci. Dzięki takiemu rozwiązaniu poćwiczyć proste sploty i nabierzecie wprawy do tkania na większych powierzchniach. W swoim sklepie mam małą ramkę tkacką do nauki pierwszych splotów. Przygotowałam dla Was promocję – 10% na wszystkie narzędzia z kodem SUPERTKANIE (ważne między 1 a 8 sierpnia) więc nie ma co czekać.

Ramka z kanwy i gwoździkami.
Usuń płótno ze starego obrazka, wbij równo gwoździki - GOTOWE!

Innym rozwiązaniem do rozpoczęcia przygody z tkaniem jest przerobienie starego obrazka – kanwy. 

Na jednym z moich pierwszych filmów z cyklu „Tkanie na ekranie i inne rękodzieła” można zobaczyć jak wygląda zakładanie osnowy na zwyczajną ramkę po obrazie. Obok widzicie nałażoną już osnowę na ramkę z gwoździkami.

Materiały również jesteście w stanie pozyskać bardzo tanio, a nawet za darmo. Piszę o tym w artykule „Ekologiczny twórca”.

A więc problem z kosztami rozwiązany.

Nie mam do tego talentu - to dla innych.
Warsztaty w Naturze Rzeczy
Polecam zacząć przygodę z tkaniem na warsztatach grupowych.

Następną wątpliwość jaka się nasuwa to zniechęcenie po pierwszej nieudanej próbie. Często słyszę zdanie

„Próbowałam tkać, ale mi nie wychodziło, to za trudne dla mnie”.

Kiedy wypytuję się o metodę nauki pierwszych splotów, zazwyczaj słyszę, że były to filmiki na YT. To normalna sprawa, że możemy nie wszystko zrozumieć, ale przede wszystkim nie wyłapiemy wszystkich błędów, które popełniamy. Wtedy kiedy mamy do czynienia z przekazem informacji tylko z jednej strony, nie możemy liczyć na reakcje zwrotne. 

Na początku przygody z tkaniem potrzeba nam trochę więcej, a mianowicie INTERAKCJI. Polecam, więc uczestnictwo w zajęciach na żywo, gdzie instruktor wytłumacz krok po kroku cały proces, a przede wszystkim wskaże błędy jakie się popełnia. Nawet błaha przyczyna może być powodem waszej niechęci do tkania, którą na warsztatach offline usunę w sekundę i wszystko będzie układało się równo. Polecam również spróbować od makramy, szydełka lub innych form rękodzielniczych, rozwiązań jest bardzo dużo. Wystarczy zacząć, a nigdy Wam nie będzie mało! Aktualne zajęcia, które prowadzę znajdziecie TUTAJ.

Ostatnie słowa - PRÓBUJCIE NOWEGO! Tkanina to taki szeroki zakres twórczości, że jeden człowiek nie jest w stanie jej ogarnąć przez całe swoje życie. Otacza nas wszędzie i bez niej życie na tym ziemskim padole byłoby bardzo ubogie. Od firan, pościeli, koców czy dywanów, po pasy, paski i opaski – tkanie ma wiele obliczy.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *