Blog Splotki

Sznurek konopny i bawełniany - ekologiczne włókna.

Konopia i bawełna | Ekologiczne włókna?

Czy bawełna jest tak w 100% ekologiczna. A co z naszymi rodzimymi włóknami jak len i konopia? Sprawdź w tym wpisie jakie są aspekty ekologiczne i etyczne korzystania z tych włókien.

Przędza czy włóczka, jak je odróżnić.

Przędza a włóczka

Przędza czy włóczka – pytanie w brew pozorom nie jest głupie, a rękodzielnicy nie zawsze są świadomi, że używają niewłaściwego nazewnictwa. A różnica jest diametralna, kiedy w końcu zabieramy się do dziergania czy tkania. W tym wpisie pokażę Ci najważniejsze różnice, które pomogą Ci w podjęciu decyzji, które włókna są dla Ciebie.

Pomysł na prezent urodzinowy lub na święta.

Prezent NIE tylko od święta

Co roku ten sam problem – co dać bliskim na święta! Kolejna para skarpetek, a może sztampowa butelka wina rozwiąże sprawę? Nic z tych rzeczy…

Pomysł dla młodych rękodzielników i tkaczy, od czego zacząć aby tkać.

Tkanie – od czego zacząć?

To pytanie pojawia się bardzo często, a odpowiedź nie jest bynajmniej taka prosta jakby się wydawało. To wszystko zależy od…

Mała ramka tkacka od Splotki z nałożoną osnową bawełnianą.

Rama czy krosno?

Nurtujące pytanie, które narzędzie nazwiemy krosnem, a które ramką. Niby proste, ale…. Sprawdź jak rozróżniamy te narzędzia.

Splotka z żyworódką w makramowym kwietniku na ścianę.

Ekologiczny twórca

Kilka prostych wskazówek dla świadomych twórców, którzy dbają o ekologię.

Jak odróżnić makramę od tkaniny,

Jak odróżnić tkaninę?

Gobelin, kilim a może makatka? ????????????
W tym wpisie znajdziecie parę przykładów jak rozpoznawać wyroby tkackie, takie jak kilim, makatka, gobelin, abakan oraz tkaninę unikatową.

Początki tkackie Splotki i jej historia ze splotem.

Początki… historie

Każdy ma unikatową historię związaną ze swoją pasją, moja jest taka….

Współczesna tkanina, kilim na ścianie we wnętrzu boho.

Współczesny dywan na ścianę – perspektywy

W dzisiejszych czasach, kiedy technologia i nowoczesność dominują w naszym otoczeniu, wiele osób pragnie odnaleźć powrót do korzeni, do tradycji i rzemiosła. Jednym z takich wyjątkowych elementów, który idealnie łączy przeszłość z teraźniejszością, jest współczesny dywan na ścianę. To nie tylko ozdoba wnętrza, ale także wyraz dążenia do harmonii, ekologii i wsparcia lokalnych marek.

Pomysł na ocieplenie domu za pomocą tkaniny.

Ocieplenie domu – TKANINA idealnym pomysłem

Tkanina jest idealnym pomysłem na ocieplenie domu na każdą kieszeń. Sprawdź jak łatwo i szybko ocieplisz pomieszczenie za pomocą tkaniny.