DUCHY LASU | Warsztaty artystyczne na Osobowicach

Duchy lasu warsztaty artystyczne na Osobowicach we Wrocławiu

Zapraszamy na cykl 4 spotkań z dolnośląskimi artystami pt. „Duchy lasu”. Motywem przewodnim spotkań będą duchowe aspekty natury. Skupiać się będziemy na realizowaniu roślinnych motywów za pomocą rzemiosła artystycznego.

Zajęcia adresowane są do osób dorosłych z osiedla Osobowice – Rędzin i są bezpłatne (obowiązują zapisy on-line). Spotkania mają na celu poszerzenie wiedzy na temat kultury duchowej i ekologicznej mieszkańców w formie warsztatów artystycznych.

Warsztaty są realizowane w ramach projektu „Osiedla Kultury i Sztuki” prowadzonemu przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu (Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego). Dziękujemy również za współpracę Radzie Osiedla Osobowice – Rędzin, która udostępni nam przestrzeń na zajęcia.

Spotykamy się co tydzień, w niedzielę o 11:00 na ul. Osobowickiej 132 (budnek byłego przedszkola), między 17 września a 8 października. Na zajęcia obowiązują zapisy on-line i obowiązuje na nich kolejność zgłoszeń. Linki do każdego spotkania są podane poniżej.

Na każdych zajęciach macie dostęp do narzędzi i materiałów. Niektóre z nich będą wymagać przyniesienia jednej małej rzeczy (szczegóły w zgłoszeniach do każdego warsztatu), aczkolwiek nie są to wymogi obowiązkowe.

Terminy:

 1. 17.09 (11:00-13:00)- makramowe kwietniki, prowadzi Monika Splotka
 2. 24.09 (11:00-13:00)- starosłowiańskie motanki, prowadzi Ludmyla Bezusko
  Zapisy TUTAJ
 3. 01.10 (11:00-13:00)- malarstwo – kwietny batik, prowadzi Mathias Vogel
  Zapisy TUTAJ
 4. 08.10 (11:00-13:00)- grafika – sitodruk na tkaninie motywów roślinnych, prowadzi Pracownia Witryna
  Zapisy TUTAJ – LISTA REZERWOWA

Detale:

 1. Makramowe kwietniki.
  Będziemy pleść z bawełnianych sznurków kwietniki na doniczki techniką makramy, która obecna jest w kulturze polskiej od co najmniej 70 lat. Każdy uczestnik nauczy się podstawowych splotów, dzięki którym będzie mógł kontynuować sztukę włókna w domowym zaciszu. Technika ta pozwala się skupić i jednocześnie wyciszyć duszę. To forma medytacji, którym efektem ubocznym są przedmioty codziennego użytku.

Prowadząca – Monika Splotka

Jest tkaczką i instruktorka splotów. Od 2018 roku prowadzi kreatywne zajęcia we Wrocławiu, a samą sztuką splotu zajmuję się 19 lat. Skończyła liceum plastyczne na specjalizacji tkaniny artystycznej i cały czas rozwijam swój warsztat. W swoich pracach wykorzystuję przede wszystkim naturalne włókna, pochodzące głównie z Dolnego Śląska. Kieruję się zasadą – codziennie pleć coś nowego! Więcej o prowadzącej na stronie www.splotka.pl


 1. Starosłowiańskie motanki

Motanki wywodzą się z pradawnych czasów, z kultury ludowej krajów słowiańskich. Tworzone są ręcznie z materiałów naturalnych, bez przeszyć i bez użycia ostrych przedmiotów, jedynie owijając i zawiązując tkaniny. Lalki- motanki, albo lalki intuicyjne symbolizują same dobre wartości jakie chcemy przyciągnąć do siebie lub wzmocnić w swoim życiu. Na zajęciach uczestnicy stworzą własną lalkę mocy z wybraną intencją ochrony, miłości, zdrowia, obfitości…

Prowadząca – Ludmyla Bezusko

Od kilku lat zajmuje się tworzeniem lalek i prowadzeniem warsztatów artystycznych. Opowiada na nich o tradycji i symbolice motanych lalek ludowych czy kart intuicyjnych. Zajmuje się również malarstwem, grafiką i tworzeniem pełnowymiarowych lalek, które wystawia na całym świecie. Więcej o prowadzącej na stronie
www.ludabezusko.com


 1. Malarstwo – kwietny batik

Na tych zajęciach nauczycie się metody batiku przy malowaniu kwietnego wzoru na tkaninie. Rzemiosło to wykorzystywane było na terenie Afryki i Chin 1500 lat temu. Ale żeby stać się sztuką musiało dotrzeć na wyspę Jawa w Indonezji. Według badaczy prawdopodobnie było zarezerwowane dla rodziny Królewskiej. Uczestnicy w czasie warsztatów poznają jedną z najstarszych technik nakładania wosku pszczelego oraz zdobienia tkanin barwnikami.

Prowadzący – Mathias Vogel

Artysta plastyk oraz instruktor technik malarskich. Jest inicjatorem projektu „Sztuka Po(d)rzucona”, którą realizuje na terenie Wrocławia. Porzuca swoje dzieła w przestrzeni miejskiej, chcąc podzielić się swoją wizją i zamiłowaniem do sztuki ulicznej. Traktuje miasto Wrocław jak wielką galerię, w której wystawia swoje prace na kontakt z jego mieszkańcami.

Więcej o prowadzącym na stronie: https://maciejptak1984.wixsite.com/pracownia-vogel


 1. Grafika – sitodruk

Na tych warsztatach zajmiemy się tradycyjną już metodą drukarską – sitodrukiem. Tworzyć będziemy fantazyjne wzory na tkaninach z motywami roślinnymi. Oprócz gotowych „printów” uczestnicy spróbują swoich sił w tworzeniu własnych sit. Przy kreatywnym tworzeniu roślinnych wzorów wyciszycie swój umysł i zrelaksujecie ciało.

Prowadzący – Ania i Michał z Pracowni Witryna

Pracownia Witryna to studio projektowania graficznego i pracownia sitodruku zlokalizowana na terenie Wrocławskiej Czasoprzestrzeni prowadzona przez Annę i Michała. Zakres ich działania w obszarze grafiki obejmuje tworzenie identyfikacji wizualnych jak i grafik mniej komercyjnych, a do ich ulubionej formy wyrazu należy plakat artystyczny. Dodatkowo pracownia organizuje liczne warsztaty min. sitodruku, marblingu czy czerpania papieru. Więcej o nich na stronie: www.pracowniawitryna.com


Zapraszamy serdecznie na warsztaty – poznaj z nami Duchy Lasu!